Spojrzeć Inaczej
Kielce
Z przyjemnością informujemy o rozpoczęciu realizacji projektu "Spojrzeć Inaczej - Kielce" współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 więcej
Projekt badań przesiewowych widzenia sześciolatków jest realizowany pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kielce Agaty Wojdy przy współpracy z Wydziałem Edukacji i Profilaktyki Zdrowotnej. Patronat honorowy objęło również Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki oraz Polskie Towarzystwo Ortoptyczne im. prof. Krystyny Krzystkowej.Realizacja zadania w Kielcach przyczyni się do:
- wczesnego wykrycia problemów wzrokowych, które mogą prowadzić do trudności w nauce i obniżenia samooceny
- zwiększenia efektywności edukacyjnej kieleckich sześciolatków
- zwrócenia uwagi na korelację dysleksji i określonych funkcji wzrokowych
- zapobiegania powikłaniom zdrowotnym dzieci
- zwiększenia świadomości rodziców i nauczycieli
- optymalnemu wykorzystaniu służby zdrowia poprzez zidentyfikowanie i skierowanie dzieci do dalszej diagnostyki i leczenia w odpowiednim czasie.
najbliższe działania
harmonogram
otwarty
Nabór zgłoszeń
Od 26 sierpnia rusza otwarty nabór zgłoszeń osób chętnych do roli diagnosty w badaniach przesiewowych widzenia 6-latków. Badaniami zostaną objęte dzieci z publicznych i niepublicznych przedszkoli i szkół podstawowych z klasą „0” na terenie miasta Kielce. Badania będą realizowane w czasie trwania roku szkolnego 2024/2025. Na zgłoszenia osób z doświadczeniem w pracy w poradni psychologiczno-pedagogicznej, poradni specjalistycznej, psychologów, pedagogów, tyflopedagogów, diagnostów - czekamy od 26 sierpnia do 16 września 2024 roku. Zapraszamy do zgłaszania się poprzez formularz zgłoszeniowy.
Osoby, które pozytywnie przejdą weryfikację zostaną zaproszone do Zespołu diagnostów w projekcie Spojrzeć Inaczej – Kielce. Kontakt w sprawie naboru – Małgorzata Wójcik, telefon 534 500 550
Otwarta
Rejestracja placówek oświatowych
Szkolenie
zespół diagnostów
Szkolenie w formie warsztatu, na który składa się część teoretyczna oraz praktyczna z "Wczesnego wykrywania zaburzeń widzenia w ramach przesiewowych badań widzenia". Szkolenie w formie dwóch spotkań stacjonarnych jednodniowych weekendowych oraz jednego spotkania onlinezakończone jest nadaniem uprawnień do posługiwania się narzędziami diagnostycznymi: Kartą Badań Wybranych Parametrów Wzrokowych dla dzieci w wieku 6-13 lat oraz pomocami diagnostycznymi do Karty Badań Wybranych Parametrów Wzrokowych.
Szkolenie poprowadzi dr n. hum. Maja Urzędowska – optometrystka (N020710), ortoptystka (0518059), tyflopedagog, terapeuta Integracji Sensorycznej oraz specjalista w zakresie terapii pedagogicznej. Tytuł naukowy doktora nauk humanistycznych zdobyła na Uniwersytecie Jagiellońskim, kontynuując pracę przez 11 lat w Instytucie Pedagogiki Specjalnej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie na stanowisku adiunkta, pracownika naukowo-dydaktycznego, Kierownika Studiów Podyplomowych z „Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka” oraz jako wice Dyrektor Centrum „Pro Futuro” Wsparcia Osób ze Specjalnymi Potrzebami Rozwojowymi i Edukacyjnymi z Wykorzystaniem Nowoczesnych Technologii natamtejszejUczelni.
start
Badania przesiewowe
W roku szkolnym 2024/2025 przeprowadzimy badania przesiewowe widzenia sześciolatków z kieleckich przedszkoli i szkół podstawowych z klasą „0”. Badania będą odbywały się w czasie przebywania dziecka w placówce oświatowej.
Przesiewowe badanie jest badaniem profilaktycznym, którego celem jest wyłonienie dzieci z nieprawidłowościami na wczesnym etapie ich życia. Podczas badania diagnosta sprawdzi wybrane parametry w oparciu o normy wiekowe (nie dokona rozpoznania rodzaju zaburzeń). Wyniki przesiewowego badania pozwolą wskazać dzieci, potrzebujące pogłębionej pomocy specjalistycznej: okulistycznej i optometrycznej. Dla 100 dzieci fundacja sfinansuje badanie u optometrysty/ ortoptysty.
POZOSTAŁE DZIAŁANIA OPUBLIKUJEMY WKRÓTCE
© 2024 All rights reserved.