Badania - pierwsze kroki
Wskazówki dla placówki i nauczycieli - uczestników szkolenia.
W dalszej części tekstów pod słowem rodzic należy rozumieć również prawny opiekun dziecka. Pod słowem badania należy rozumieć sprawdzenie funkcji wzrokowych za pomocą Karty Wybranych Parametrów Wzrokowych ONYA®.
Dokumenty dostępne do pobranie z serwera naszego partnera marki ONYA®.
Zamieść informacje na stronie placówki
Poinformuj rodzica o akcji
Dlaczego badanie jest ważne i jak wygląda
Powiedz rodzicowi na czym będzie polegało badanie przesiewowe widzenia. Jeśli to zrobisz na zebraniu rodziców możesz pokazać, jak wyglądają pomoce diagnostyczne i zapewnić, iż badanie jest bezinwazyjne.
Poproś o zgodę rodzica
Uwaga! – dzieci z epilepsją (padaczką) lub jej podejrzeniem nie mogą brać udziału w tych badaniach. Zwróć uwagę czy rodzic wypełnił odpowiednią część dokumentu i od razu poproś rodzica o konsultacje z lekarzem lub z pracownikiem poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Wyznacz termin badań
Wykonaj badanie w krokach
- W dniu badań dziecko nie powinno być chore.
- Zadbaj, aby dziecko nie było zestresowane. Poinformuj na czym będzie polegało sprawdzenie widzenia, jak długo będzie trwało, jeśli jest taka potrzeba pokaż pomoce diagnostyczne.
- Zapewnij sobie czas i miejsce na diagnozę.
- Przeprowadź diagnozę po kolei według punktów Karty. Wykonując próbę zanotuj jej wynik i przejdź do kolejnej. Pamiętaj, że nie wszystkie punkty Karty muszą być wykonane. Wszystko zależy od możliwości dziecka.
- Jeśli wyniki badania są poza normą, powiedz o tym rodzicowi i przekaż zalecenia konsultacji specjalistycznych w celu dalszej pogłębionej diagnozy. Pobierz wzór dokumentu kliknij tu
Dokumentuj
Przekaż informację rodzicowi - co dalej?
Pamiętaj, że okulista i optometrysta/ortoptysta to nie to samo. Każdy ze specjalistów zajmuje się wzrokiem pod innym kątem i nie można traktować tych specjalistów zamiennie.
Rodzic sam podejmie decyzję czy i gdzie udać się dalej. Możesz pomóc rodzicowi przekazując listę placówek, w których przyjmują okuliści i optometryści/ortoptyści w Słupsku i okolicy. kliknij tu
Materiały do bezpłatnego pobrania i wykorzystywania w placówkach. Materiały udostępniane z platformy naszych partnerów.
COVD-QOL
Kwestionariusz 30 pytań ma na celu zasygnalizowanie nieprawidłowości w zakresie funkcji wzrokowych utrudniających naukę czytania i pisania oraz będących dodatkową przyczyną trudności w życiu dziecka. (autor: College of Optometrists in Vision Development)
Zgoda rodziców - wzór
Warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia badań przesiewowych jest zgoda rodziców lub prawnych opiekunów dziecka. Przedstawiamy wzór pisma dla placówek biorących udział w szkoleniu ze Słupska.
Zalecenie konsultacji
Lista placówek
przejdź do strony
UWAGA: Dostęp do filmów na kanale YouTube wymaga zalogowania się na swoje konto Google. Dostęp do filmów został przyznany zgodnie z adresami e-mail podanymi do kontaktu z fundacją. Proszę, sprawdź swoje wiadomości e-mail. Jeśli nie masz dostępu do filmu skontaktuj się z nami.
Jak zalogować się na konto YouTube? Tworzenie konta w YouTube oraz Używanie konta Google w YouTube
Nowy adres ...@gmail.com? Podaj nam go, a przyznamy dostęp dla niego.
Motoryka oczu
Konwergencja
Akomodacja 1
Akomodacja 2
Cover Test
Cover-uncover test
Filmy - grupa zamknięta
Filmy instruktażowe dla tyflopedagogów – grupa zamknięta uczestników szkolenia z dnia 10.10.2023 w Słupsku.
Playlista
Wczesne wykrywanie zaburzeń widzenia w ramach przesiewowych badań widzenia - kanał szkoleniowy dostępny dla uczestników szkoleń.Wszystkiefilmy szkoleniowe w jednym miejscu.
Dodatkowe informacje z sieci:
1. Na czym polega Cover Test - Jednym z najważniejszych, a zarazem najprostszych z badań jakie stosuje się w przypadku zeza lub jego podejrzenia jest tzw. Cover Test -czytaj więcej na stronie Kodano.pl
2. Zez ukryty i jawny – rodzaje, objawy - czytaj więcej na stronie Vision Express